www.dvetu.cz
Sleva na den dětí 15% s kódem DENDETI + platba na dobírku. Platí do 1.6.2023.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 499 Kč a máte dopravu ZDARMA
17.12.2020

Jak jsem si udělala pořádek v "Ekoreceptáři"

Co je vlastně dlouhodobě udržitelná móda? No představu mám asi každý, ale ono je to trochu víc než jsem si původně myslela….a protože myslet znamená houby vědět, tady je menší shrnutí, toho co jsem zjistila. 

Problém nastal, když jsme začali nakupovat zboží a materiál. Přiznám se, že jsem u půlky výrazů vůbec netušila, o co jde….. Moje kolegyně Aňa měla sice o trošku větší rozhled, ale jedničku s hvězdičkou by asi nedostala. Takže jsem se rozhodla že „neumřu blbá“ jak se u nás vtipně říká a trošku jsem se vzdělávala. Hlavně proto, abych věděla, co že to prodáváme a následně jsem vlastně i zjistila, kam chceme směřovat……

Takže pokud v těch výrazech taky plavete, přečtěte si můj článek. Rozhodla jsem se udělat si takový malý velmi zjednodušený slovíček pojmů. Pokud někde šlápnu  trochu vedle, tak mi to prosím promiňte, jsem jen samouk amatér, pokud se vyloženě seknu, tak mi to klidně napište.

Slow Fashion - pomalá móda

  • jednoduše jde o to, aby bylo zboží kvalitní, vydrželo dlouho a dalo se kombinovat s kousky, které v šatníku už máte. A hlavně nepodléhat módním trendům, takže nadčasovost je to oč tu běží.

Sustainable

  • Využij, co jde. Jedná se o zboží vyráběné z recyklovatelného odpadu, třeba tenisky s plastových lahví.

Eco-friendly

  • oblečení bylo vyrobeno tak, že neznečišťuje životní prostředí, klade důraz na nízkou spotřebu vody a použití procesů bez chemického ošetření.

Upcycled

  • tady vytvoříte nový produkt tím, že upravíte, přešijete, potisknete něco starého a vyrobíte z toho něco nového.

Fair trade

  • tady se jedná o výrobu za férových podmínek, tzn. za férovou mzdu, bez využití práce, dětí a v adekvátním pracovním prostředí.

Vegan

  • tak tento pojem už dlouho nepatří jen do stravování. V tomto případě se při výrobě nesmí ublížit žádnému živému stvoření.

Bio degradace

  • tak tohle je hodně zajímavé. Oblečení splňující tyto podmínky je přirozeně odbouratelné, tedy rozloží se.

Zero waste

  • zjednodušeně „bez zbytečného odpadu“ jde o opětovné využívání věcí.

Jít touto cestou není jednoduché a zatím to není úplně v našich silách, ale je důležité udělat první krok.  Takže si do konvice naliju jen tolik vody, kolik potřebuju, trošku zkrátím sprchu (to bude těžké) a nové šaty koupím tak, aby byly nadčasové a kombinovatelné a třeba z Eco bavlny.

Takže kromě „normální“ módy  (u které se snažíme, aby byla nadčasová a kombinovatelná) tady najdete i kousky které jsouEko friendly, zBio bavlny, nebo splňují dalšípodmínky udržitelné módy.

 

Zdroj: Slovník udržitelné módy, kterému rozumějte. Buďte v eco obraze. In: Https://www.zeny.cz [online]. 2019, 14. listopadu 2019 • 06:00 [cit. 2021-01-06]. Dostupné z: https://www.zeny.cz/krasa-a-moda/slovnik-udrzitelne-mody-kteremu-rozumejte-budte-v-eco-obraze-6263.html

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Informace pro zákazníky
 
Kde nás najdete

Zatím fungujeme jen přes e-shop, ale pokud nám i nadále zachováte svou přízeň, budeme pracovat na tom, abychom se potkali k v kamenné prodejně :)
Kdo je ale zvědavý, tak pracujeme a tvoříme v Uherském Hradišti.

Kontakty
Logo
www.dvetu.cz
DveTu
DveTu
TuTu 2021 © Všechna práva vyhrazena / Design Michal Malina
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz